טיפולי חניכיים בלייזר

 
 
טיפולי חניכיים בלייזר מספקים מענה איכותי ואפקטיבי למגוון רחב של בעיות חניכיים. השימוש בלייזר מאפשר יכולת מיקוד ודיוק גבוהה, חדירה לעומק הרקמה ולמוקדי הזיהום, ניקוי וחיטוי יסודיים וקטילת החיידקים.

מחלות חניכיים מתפתחות באיטיות והופכות לבעיה כרונית. הגורמים למחלות ובעיות חניכיים הינם חיידקים המצטברים בעצם התומכת בשיניים וזאת בשל היגיינה וצחצוח לקויים, הצטברות אבנית, מחלות גנטיות, עישון, צריכת אלכוהול מוגברת ועוד. ישנם סוגים שונים של בעיות חניכיים: רקמת חניכיים דלקתית, הרס של הסיבים המקשרים בין השיניים לחניכיים והיווצרות כיסים, אובדן התמיכה הגרמית (תמיכת העצם) בשל ספיגת עצם, אובדן שיניים, נסיגת חניכיים ועוד.

 
 
 
 
 

טיפול יסודי בגורמים למחלת החניכיים באמצעות לייזר

 
בעיות חניכיים מתפתחות לרוב כתוצאה מהצטברות פלאק – שאריות מזון המהוות מצע נוח להתפתחות חיידקים. הטיפול בלייזר מתמקד בסילוק החיידקים וגורמי המחלה ומסייע לריפוי ושיקום של רקמת החניכיים והעצם התומכת. טיפול חניכיים בלייזר מתחיל באבחון מקור הבעיה וזאת לאחר בדיקת מצב הפה, השיניים והחניכיים. בשלב הראשון, הטיפול מתמקד בהסרת הפלאק באמצעות לייזר ובמקביל בהשמדת החיידקים.

היתרון בשימוש בלייזר נובע מהעובדה כי הטיפול אינו מעביר את החיידקים ממקום למקום, אלא משמיד אותם כליל וזאת בשונה מטיפולים מכאניים או אולטרסונים רגילים. הסרת הפלאק והאבנית תורמת רבות להפחתה של עוצמת המחלה ובשלב הבא יש לטפל ברקמה שנפגעה מתוך ניסיון לשקמה. בעבר, הטיפול המקובל בבעיות בחניכיים היה ניתוח. אולם, ההתפתחויות הטכנולוגיות וההבנה המעמיקה של הגורמים למחלה ותהליכי התפתחותה, הורידו בצורה משמעותית את מספר ניתוחי החניכיים. כיום, טיפול חניכיים בלייזר מהווה חלק נכבד ומרכזי בתחום זה והליך ניתוחי אינו שכיח והכרחי כפי שהיה בעבר.

 
 
 
 

טיפול חניכיים בלייזר - פעולה יעילה ואיכותית ללא פולשנות

 
שימוש בלייזר לטיפולי חניכיים מהווה את השיטה היעילה ביותר הקיימת כיום. מדובר בהליך המציג תוצאות של ניתוח וזאת ללא פולשנות והתערבות כירורגית. סוגי הלייזר בהם נעשה שימוש חודרים לרקמת החניכיים, קוטלים את החיידקים וקוטעים את המשך התפתחות הדלקת. אזור הטיפול נותר מחוטא ומדובר בהליך פשוט, נוח ומהיר שאינו מלווה בכאבים או בתופעות לוואי.

לצד החיטוי, הניקוי והשמדת הגורמים המזהמים ללייזר יש השפעה חיובית המעודדות ריפוי תאים טבעי ומשום כך, משך ההחלמה הינו מהיר בהשוואה לטיפולים באמצעים מכניים. טיפול חניכיים בלייזר הינו מוכח וזאת לאחר ביצוע אלפי בדיקות, טיפולים ומחקרים בכל רחבי העולם. פעולת הלייזר מבוססת על פליטת אנרגיית חום המעלה את הטמפרטורה ברקמות החניכיים מה שיוצר תהליכי אידוי של הרקמה הפגועה.

 
 
 
 

שיטה בטוחה לתוצאות מיידיות

 
טיפולי חניכיים בלייזר מתאימים למגוון מצבים וצרכים: חיטוי כיסים דלקתיים, טיפול בדלקות חניכיים המתפתחות סביב שתלים, כירורגיית חניכיים, השתלות עצם ועוד. השימוש בלייזר מאפשר שליטה ודיוק מרביים. חדירת הקרן הינה מתונה ומבוקרת ולכן אינה מסוכנת וזאת בתנאי שההליך מבוצע בידי רופא מיומן ובעל הכשרה מתאימה. הטיפול הינו זעיר פולשני וסלקטיבי, שומר על אספקת הדם ואינו מלווה בכאבים המאפיינים טיפולים בשיטות המסורתיות. תהליך ההתאוששות והריפוי לאחר הטיפול הינו מהיר והתוצאות הינן מעולות, מיידיות ונשמרות לאורך זמן רב.

 
 
 
 

סוגי טיפולי חניכיים בלייזר

 
הטיפולים נחלקים לשתי קבוצות מרכזיות:
 • מטופלים שעברו השתלות שתלים ומסיבות שונות פיתחו מחלות ברקמה סביב השתלים. הפגיעה ברקמה הרכה נקראת פרימוקוסיטיס והפגיעה בעצם נקראת פיאימפלנטיטיס.
 • מטופלים שסובלים ממחלת חניכיים בדרגות חומרה משתנות וזאת ללא קשר לגיל, מין או גזע.

מחלות חניכיים גורמות לפגיעה באורח ובשגרת החיים וכן לריח לא נעים מהפה, ניידות שיניים בשל ספיגה של העצם, כאבים ורגישות בשיניים וכן לאיבוד המנשך הטבעי בשל פגיעה בתאחיזה. השימוש בלייזר דנטלי מספק מענה לכל הבעיות הללו. הטיפול בלייזר משמש גם להסרת אבנית ולהקצעת שורשים בלייזר במקרים של מחלות חניכיים. מדובר בפרוצדורה לא ניתוחית המתבצעת בהרדמה מקומית בלבד. הטיפול נוח וקל עבור המטופל ואינו כרוך בסיכונים או סיבוכים. אנרגיית הלייזר חודרת לעומק הכיס ומסירה אבנית או נגע ללא צורך בתפרים, כך שההחלמה הינה מהירה וקלה. השימוש בלייזר מספק חלופה להליך ניתוחי כואב ומורכב והמטופל נהנה מיתרונות רבים: פחות זמן כיסא, הפחתת רמת הכאב, ללא דימום, אין פגיעה בשורש השן ואין צורך בחתכים או בתפרים.

 
 
 
 

השימוש בלייזר מאפשר ביצוע מגוון טיפולים וניתוחי חניכיים בגישה זעיר פולשנית

 
 • פילינג באמצעות לייזר של שכבת האפיתל והגעה לעומק הכיס בחלקו החיצוני מחוץ לשן. חיתוך מדויק של עודפי רקמה רכה במידת הצורך ללא פגיעה ברקמה הבריאה.
 • ניקוי והקצעת שורשים בשילוב של מכשיר אולטרא סוני ומיקרוסקופ.
 • הסרת גרנולציה - הכנה של שורש השן באמצעות לייזר לחיבור רקמת חיבור לשורש השן.
 • עיצוב וטיהור העצם – תיקון פגמים במתאר של העצם, החלקה ועיגול הפגם באמצעות העברת האנרגיה סביב שורש השן.

 
 
 
 

התנהגות נכונה למניעת מחלות חניכיים

 
 • חשוב לזהות בשלב מוקדם ככל הניתן את סימני המחלה ולא להמתין להופעת כאבים, שכן כאשר מופיע הכאב, ייתכן כי יהיה מדובר בשלב מאוחר מדי להצלת השיניים.
 • ישנה חשיבות רבה לשליטה על הגורם הראשוני והמרכזי להתפתחות המחלה שהינו הצטברות רובד חיידקים וזאת באמצעות צחצוח שיניים נכון, יסודי ויעיל וניקוי קפדני ויומיומי באמצעות חוט דנטלי או מברשת בין שינית מיוחדת.
 • מומלץ לבצע, באופן קבוע, צחצוח של אזור גב הלשון שם נוצר רובד חיידקים מרובה.
 • יש להקפיד לקבל טיפול ע''י שיננית אחת לחצי שנה לכל הפחות ובמידה וכבר נוצר נזק לחניכיים או שקיימת רגישות, יש לגשת לטיפול שיננית בכל שלושה חודשים.
 • חשוב להשיג שליטה גם על הגורמים המשניים העלולים להחמיר את מחלת החניכיים: להימנע מעישון ולהגיע לבדיקה תקופתית שגרתית אצל רופא שיניים לסילוק רובד החיידקים הנוצר בשל סתימות וכתרים לקויים.
 • לאחר נקיטת כל אמצעי המנע, יש חשיבות רבה לקבל טיפול ע''י הפריודונט שהינו מומחה למחלות חניכיים ובעל הידע והכלים לשמירה על השיניים גם בקרב מי שסבל או סובל ממחלת חניכיים מתקדמת.

 
 
 
 

טיפול בסטנדרטים הגבוהים ביותר

 
תחום הפריודונטיה - רפואת חניכיים, מחייב מומחיות המבוססת על הכשרה מקצועית, ניסיון וידע נרחבים. התחום מתייחס למחלות חניכיים, לדרכים שניתן למנוע אותן וכמובן לדרכי הטיפול לעצירת המחלה ולשיקום הנזקים. כאשר אתם נזקקים לטיפול חניכיים, אתם חייבים לדעת כי אתם נמצאים בידיים טובות, מיומנות ואחראיות. לזכותה של ד''ר חיה מאיר כל הפרמטרים החיוניים לכך שתזכו לטיפול איכותי ולתוצאות מעולות: ניסיון וידע מקצועיים המבוססים על הכשרה מקיפה, גישה אנושית ואישית תוך הקפדה של שיתוף המטופל לאורך של שלבי ההליך ומומחיות בשיטות הטיפול החדשניות והאפקטיביות ביותר בתחום.