הקצעת שורשים בלייזר

 
 
הקצעת שורשים בלייזר היא חלק מטיפולי החניכיים המבוססים לייזר. טיפולים מבוססי לייזר הם כיום חלק בלתי נפרד מהתחום של רפואת שיניים, כי הם מוכיחים את עצמם כפתרון מדויק ורלוונטי. חוץ מזה, השימוש בלייזר נפוץ ברפואת שיניים בזכות הטכנולוגיה המתקדמת. ככל שטכנולוגיה מסוימת ממשיכה להתקדם ולהוכיח את עצמה, כך קל יותר להשיג ולשלב אותה בטיפולי שיניים.

בקצעת שורשים באמצעות לייזר, המטרה היא לבצע פרוצדורה לא ניתוחית וללא שום צורך בסכין מנתחים. כמו כן, השימוש בלייזר מחליף את הצורך בביצוע תפרים או בטיפול קונבנציונאלי שדורש חיתוך. היות ומדובר על טיפול שבדרך כלל מתקיים על בסיס הרדמה מקומית ובמפגש אחד בלבד, גברים ונשים יכולים לסיים את הפרוצדורה מהר וביעילות.

 
 
 
 

מתי מבצעים הקצעת שורשים בלייזר?

 
טיפול מהסוג של הקצעת שורשים מבוצע על ידי השיננית והרופא. זהו טיפול לא כירורגי שמבוסס על לייזר ויכול לכלול גם טיפול בכיסי חניכיים או טיפול בדלקת סביב שתלים. במקרים אחרים, ייתכן ויהיה צורך לשקול גם טיפולים כירורגיים שונים ברקמה הקשה והרכה – אך בכל מקרה ניתן לרכז את הטיפולים תחת קורת גג אחת.

מבחינה רפואית, יש כמה שיקולים שיכולים לעודד ביצוע של הקצעת שורשים בלייזר על פני האלטרנטיבות:

  • חיטוי מקומות רגישים – הסיבה העיקרית שבגללה מבצעים הקצעת שורשים בלייזר קשורה לאופן שבו ניתן לחטא את המקומות הרגישים. בגלל שלייזר היא למעשה קרן אור בעלת אורך גל קבוע ויכולת חיטוי מוכחת, אפשר להשתמש בה כדי לבצע חיתוך רקמת חניכיים חולה ולחטא את המקום תוך כדי הקטנת כמות החיידקים. במהלך הטיפול עצמו, הלייזר מצמצם למינימום את תחושת הכאב וחוסר הנוחות.
  • אידוי וחיתוך – אי אפשר לדבר על היתרונות של שימוש בלייזר בלי להזכיר את היכולת שלו לשלב גם בין חיטי וחיתוך וגם בין אידוי וחיתוך. במילים אחרות, מדובר על מכשיר מתקדם שהשימוש בו אידיאלי בטיפולים מורכבים מהסוג של הקצעת שורשים. לשם השוואה, מכשירי לייזר יכולים לשמש גם בתחומי רפואה אחרים ובהם נוירוכירורגיה, עיניים ופלסטיקה, אך המאפיינים והיתרונות שלו נותרים זהים.
  • גישה לעומק השורשים – המטרה של הקצעת שורשים בלייזר היא לבצע גרידת חניכיים ולנקות אותם בצורה עמוקה. בעזרת הטיפול אפשר גם לעצור התקדמות של מחלות חניכיים, אך כדי להשיג את המטרה הזו יש צורך להשיג גישה לעומק השורשים. בשביל להשיג את הגישה אל השורשים העמוקים בחניכיים, חייבים להשתמש בלייזר.

 
 
 
 

תהליך הקצעת שורשים באמצעות לייזר

 
הקצעת שורשים בלייזר הוא חלק מטיפול שאמור לסייע בהפחתת הסכנות שנגרמות בגלל דלקות ומחלות חניכיים מתקדמות.

כמו כן, טיפול חניכיים בלייזר לא חייב להיות כואב או מטריד. בזכות שיתוף הפעולה בין רופא שיניים לבין השיננית, ניתן לסיים את התהליך תוך זמן קצר ולהפחית למינימום את הסיכון לכך שיהיו מחלות חניכיים קשות גם בעתיד.