עקירת שיניים - הטיפול, ההחלמה והסיכונים

 
ברוב המקרים עקירת שן נועדה להוציא את השן ההרוסה ממקומה, זאת בעקבות הרס שלה החלקים שלה: זגוגית השן, הדנטין ומוך השן שהוא החלק הפנימי. דברים אלו יכולים להיגרם בגלל ריבוי של עששות בחלל הפה, שהן למעשה הצטברות של חיידקים על גבי השיניים. כאשר העששת חודרת את הרקמות החיצוניות של השן, הן מגיעות אל מוך השן ואז הפגיעה קשה יותר.
 
 
 

טיפול שורש לשן פגועה

 
הדרך לטיפול ברקמות פגועות אלו היא טיפול שורש אשר מתבצע על שורש השן כאשר אין ברירה חוץ מלהוציא אותה מחלל הפה למען הטיפול. כדי למגר את הבעיה הזו עד כמה שניתן ולמנוע את התפשטות הזיהום. העקירה של השן בלתי נמנעת שכן היא כבר הרוסה לחלוטין וכל מה שנותר לעשות הוא להחליט האם משתילים כתר במקומה או שתל דנטלי ולכך יש כבר שיקולים אחרים לכל מטופל. עקירת שן מתבצעת בחלק מהמקרים אפילו במחלות חניכיים חמורות שפוגעות ברקמות התומכות של השן. העקירה יכולה להתבצע באופן ידני או באופן כירורגי, תלוי במיקום שלה.

 
 
 
 

כיצד מתכוננים לעקירת שיניים?

 
מבחינה רפואית יש צורך לבצע הרדמה מקומית ורק כאשר מדובר בעקירה כירורגית מסובכת יש צורך לבצע הרדמה מלאה. לפני העקירה יש צורך לבצע צילומי רנטגן כדי להבין בדיוק היכן נמצא שורש השן ומה המיקום המדויק שלה בנוסף לנטייה, שכן הנטייה שלה יכולה לסבך את מהלך העניינים. בחלק מהמקרים יש צורך לבצע צילום פנורמי ולעתים גם בדיקת CT כשיש צורך לאבחן את הבעיות שיש בה.

ישנם גם אנשים עם סיכון מוגבר, כמו למשל אנשים עם מסתמים בלב או מושלתי לב, שחייבים לציין זאת בפני רופא השיניים לפני תחילת התהליך כיוון שיכולה להיות להם בעיה במהלך הטיפול וכמובן עם האנטיביוטיקה שיש לקחת אחרי סוף הטיפול.
העקירה תתחיל בזריקת הרדמה וזאת כדי שהמטופל לא יהיה כאוב במהלך הפרוצדורה. לעתים יש צורך להעצים את ההרדמה על ידי זריקה נוספת, זאת תוך כדי תקשורת בין המטופל לרופא.

 
 
 
 

ביצוע עקירה רגילה

 
העקירה תתבצע באמצעות מלקחיים דנטליות שיאחזו בקצה של השן הנראה לעין. לאחר מכן הרופא יטלטל את השן מעט עד אשר החניכיים סביבה יתרחבו מה שיאפשר שליפה קלה שלה. לאחר שהשן תישלף יש צורך ללחוץ על מקום העקירה כדי למנוע את הדימום ולאחר מכן המטופל יוכל לקום ולהתאושש. עקירה כזו מתבצעת בדרך כלל תוך מספר דקות מרגע ההרדמה ועד הקימה.

 
 
 
 

ביצוע עקירה כירורגית

 
עקירת שן כירורגית היא מורכבת יותר. בעקירה זו יש סיכוי שהמטופל יהיה רדום לחלוטין וכאן כבר נכנסים לתמונה שיקולים מקצועיים כמו למשל הנטייה של השן, כמות החתכים שיש לבצע והעומק שבו השן נמצאת. העקירה עצמה תתחיל מחיתוך הבשר. שחייב להתבצע כדי לשלוף את השן החוצה הרי טלטול השן על ידי אחיזתה לא יעזור במקרה זה. לאחר יצירת חתך מספיק גדול והוצאת השן יש צורך לסגור את החתך באמצעות תפירה.

 
 
 
 

מה הסיכונים בביצוע הטיפול?

 
  • אחד הסיכונים הכלליים בפרוצדורה הוא הזיהום, שיכול להיות שטחי או עמוק וזה כבר תלוי בסוג העקירה. הזיהום הוא תופעה נדירה שיכולה להיווצר בעיקר כשיש צורך בחתכים עמוקים או כשמדובר בזיהום שכבר היה בשן באותו האזור.
  • דימום - הוא לא סיכון ממשי אלא רק כאשר הוא מתגבר ומגיע לממדים גדולים כך שיכול להוביל למצב בו הדם ייכנס לקנה הנשימה וזו הסכנה, אם כי היא נדירה.
  • ישנו גם סיכוני הרדמה שיכולים לגרום לירידה בלחץ הדם, או לבעיות אחרות אם אותו מטופל היה רגיש לחומרים אלו. לכן חשוב לבחון את ההיסטוריה הרפואית של המטופל לפני הזרקת חומרי הרדמה מכל סוג שהוא.
 
 
 
 
 

מה הטיפול שניתן אחרי העקירה?

 
אחרי עקירת שיניים למטופל אין צורך להישאר בהשגחה. הוא יכול לחזור לביתו אחרי שיתאושש מעט מהפרוצדורה. מלבד כאבים קלים שיכולים להתגבר בעיקר כאשר מבצעים פעילות מאומצת, יכול להיות שיירד מעט דם אז יהיה צורך בספיגתו, בעיקר ביום הראשון. יש להימנע מאכילה או שתייה שעתיים לאחר העקירה וזאת כדי שתחלוף השפעת ההרדמה. כמו כן יש להימנע משתייה של משקות חמים למספר שעות לאחר העקירה.

 
 
 
אולי יעניין אותך גם:


 
עקירת שיניים