נסיגת חניכיים קלה / חמורה

 
 

מהי נסיגת חניכיים קלה?

 
נסיגת חניכיים קלה היא למעשה מצב בו החניכיים נרפות באחוז קטן יחסית שלעתים לא יהיה בולט ויהיה ניתן להבחין בה רק בהתבוננות מקרוב. מצב זה יהיה פשוט יותר בשלב זה, אם כי המצב עלול להחמיר.

 
 
 
 

מהי נסיגת חניכיים חמורה?

 
הנסיגה הקלה עלולה להגיע למצב של נסיגה חמורה במקרה של הזנחה ואי מודעות לבעיה. בנסיגת חניכיים חמורה הרפיון של החניכיים יהיה גדול יותר וכתוצאה מכך השיניים יהיו חשופות יותר ולעתים גם שורש השן.

 
 
 
 

קביעת רמת החומרה

 
את חומרת הבעיה יכול לקבוע אך ורק הרופא השיניים. הרופא יטפל בבעיה באמצעות טיפול שמרני בלבד או פרוצדורלי, כמו הקצעת שורשים שיכולה לסגור את הכיסים שנוצרים בין החניכיים לבין השן ובכך לפתור את הבעיה.

 
 
 
 

כיצד ניתן להתמודד עם הנסיגה?

 
לאחר אבחון חומרת הנסיגה יינתן טיפול מתאים. במידה ומדובר על נסיגה קלה, לרוב הטיפול יהיה שמרני היכול לכלול שימוש במשחת שיניים עם כמות רבה יותר של פלואוריד או חומרים אחרים שיעזרו לריפוי השיניים ולסגירת הכיסים שנוצרו, שינוי הרגלי אכילה ועוד. במקרה והשן כבר נפגעה יהיה צורך לבצע טיפול פרוצדורלי מתאים.

 
 
 
 

האם אפשר למנוע את הנסיגה?

 
אפשר למנוע את הנסיגה בעיקר אם היא עוד לא הופיעה כלל ויותר קל על ידי תחזוקה נכונה עם שימוש במי פה, משחת שיניים, חוט דנטלי וכל אמצעי אחר שימנע את הצטברות רובד החיידקים (שכבת הפלאק) על השיניים.

אפשרי גם למנוע החמרה של נסיגה קלה, אם כי במצב זה יהיה צורך להגיע לרופא שיניים כדי לקבל עצות לגבי המשך הטיפול כי לעתים ישנו צורך בהתערבות רפואית.

 
 
 
 
נסיגת חניכיים חמורה