ניתוח חניכיים - המדריך למטופל

 
 
 

הדלקת שמסכנת את החניכיים

 
פריודנונטיטיס זהו זיהום חיידקים מתמשך ברקמות שסובבות את השן. התפקיד של הרקמות הללו הוא לספק תמיכה לשן ומכאן ברור מדוע המחלה הזו יכולה להיות בעייתית והרסנית לבריאות השן ולכל השיניים האחרות שמסביבה.

המחלה נגרמת כתוצאה מהיווצרות רובד חיידקי על גבי השן, בהמשך על ידי התפתחות התהליך הדלקתי של הרקמות שנמצאות מסביב, שהן כמובן החניכיים. הדלקת יכולה להיות עד כדי כך חמורה כך שהיא תהרוס את הרקמות הללו אחת אחרי השנייה, וליצירת רווחים בין השן לחניכיים.

 
 
 
 

הסיכון במרווחים בין השן לחניכיים

 
ישנה סכנה כאשר נוצרים המרווחים הללו בין השן לבין החניכיים שאמורות לתמוך בה. לא רק שהשן אינה נתמכת, יכול להצטבר בחלל הזה זיהום רב. המקום הזה נקרא כיס חניכיים והוא יכול להוביל להרס מוחלט של שורש השן. בדרך כלל הטיפול במחלות חניכיים יהיה שמרני ולא כירורגי, אלא אם אין ברירה אחרת. במקרים שבכל זאת מצריכים ניתוח חניכיים יש לבצע בדיקות רבות כדי להיות בטוחים בכך. מקרים אלו יהיו הקשים ביותר ובהם שורש השן יהיה כמעט חשוף לחלוטין. במקרים אחרים, ייתכן כי אין אפשרות להעניק טיפול אחר, עקב מצבו הרפואי של המטופל או בעקבות סיבוך כלשהו.

 
 
 
 

כיצד מתכוננים לניתוח?

 
ההכנות לקראת הניתוח צריכות להיות קפדניות במיוחד. הפרוצדורה עצמה נעשית אך ורק תחת הרדמה מקומית, למרות שכיום יש מרפאות שיוכלו לספק הרדמה כללית אם המטופל יבקש זאת. לפני שמבצעים את הפרוצדורה יש לבצע צילום שיניים, לעתים צילום פנורמי ולעתים אפילו צילום CT שהוא מורכב ויקר יותר. אצל אנשים בריאים בדרך כלל אין צורך בהכנות נוספות אך כדי להבין זאת יש צורך לחשוף את ההיסטוריה הרפואית שלכם מול הרופא הפריודונט לפרטי פרטים. אפילו בעיות שלא נשמעות לכם קשורות לשיניים יש חשיבות, עקב השימוש בחומרי הרדמה ובאנטיביוטיקה.

 
 
 
 

ביצוע ניתוח החניכיים

 
הניתוח חייב להתבצע במרפאת שיניים מקצועית ומוסמכת ובתנאים סטריליים לחלוטין. ללא תנאים סטריליים לא ניתן לבצע את הניתוח מחשש לזיהום בסיכוי סביר יותר. יש להזריק את חומר ההרדמה המקומי אל האזור שבו יש לטפל. זריקה זו תכאב למספר שניות ולאחר מכן חומר ההרדמה פועל באופן מהיר וכולל על אזור די נרחב שיכול להגיע גם לשפתיים ואפילו עד האף. לעתים יש להגדיל את כמות חומר ההרדמה אם המטופל עדיין מרגיש כאב או שהוא פשוט חושש מהפרוצדורה.

 
 
 
 

מה עושים אחרי ההרדמה?

 
אחרי שהאזור מורדם לחלוטין אחרי הזריקה, יש צורך להסיט את רקמת החניכיים כמה שיותר רחוק מהשן. הסיבה לכך היא חשיפה מלאה ככל הניתן של הרקמה הפגועה של השן. לאחר מכן המנתח יסיר את משקעי הדלקת שהתקשו על גבי השן, זהו הרובד החיידקי שהצטבר עליה, לעתים במשך תקופה די ארוכה. בצורה כזו אפשר לספק לרקמת החניכיים אפשרות להיצמד מחדש אל השן ובכך לפתור את הבעיה. כשיש כיסים עמוקים במיוחד או אבדן של חומר השן, יכול להיות שהמנתח יבחר להשתיל רקמת חניכיים או רקמת עצם בשן, ולאחר מכן יסתיים הטיפול.

 
 
 
 

סיכונים אפשריים במהלך הניתוח

 
  • אחרי שמבצעים ניתוח חניכיים צפוי להיות דם רב במקום. אמנם הדימום יכול להיות מלחיץ בהתחלה והוא יכול אף להופיע בכמויות יחסית גדולות לאזור קטן בעל יכולת כיווץ מרשימה כמו החניכיים, אך לעתים הדם יגיע בכמויות גדולות יותר, במצב זה במידה והדם לא נקרש יש לפנות לרופא.
  • היווצרות זיהום, זו בעיה שיכולה להתפשט לעבר שיניים אחרות., קשה לזהות אותו, הזיהום יכול להיות זמן רב בפה ולעיתים קשה להבין ממה הוא נגרם.
  • ההרדמה עצמה יכולה להיות סכנה בפני עצמה. הסכנה הגדולה היא אם אותו מטופל לא ידע שהוא רגיש לחומרי ההרדמה. היא גם יכולה להיות בעייתית גם אם לאותו אדם יש בעיות נשימה או בעיות בלב, כמו למשל מסתמים.
  • פגיעה עצבית אמנם תהיה שולית באופן יחסי לפגיעות האחרות אך היא יכולה להיות בלתי הפיכה ומעיקה במיוחד. ברוב המקרים הבעיה העצבית תהיה נקודתית מאוד ולא תשליך משמעותית לרעה על איכות החיים של המטופל, ואף לא תשפה אותו בפיצויים או באחוזי נכות, אך היא לא נעימה. בטיפול חניכיים הפגיעה העצבית אינה שכיחה אם כי אינה נדירה לחלוטין.
  • בגלל החשיפה של רקמות השן לטובת הטיפול, יכול להיות שתהיה רגישות באזור שתישאר לאורך זמן. רגישות בשן יכולה לקרות אחרי ניתוח חניכיים ולמעשה אחרי כל טיפול שיניים, כאשר מחקרים מראים כי יש לכך גם השפעה פסיכולוגית ולא רק רפואית. אם יש רגישות בשן אפשר לחזור לרופא והוא יסביר מה ניתן לעשות, אם ניתן, וכמובן רק אם זה מפריע למטופל באופן ניכר. הרופא יכול להזהיר שתהיה רגישות אחרי ניתוח כזה, דבר שהוא לרוב יודע מראש.
 
 
 
 
 

איזה טיפול נדרש אחרי הניתוח?

 
אחרי הניתוח המטופל לא צריך להישאר בהשגחה, זאת בדומה לטיפולים אחרים כמו למשל עקירת שיניים כירורגית או טיפול שורש. עם זאת על המטופל לידע את הרופא על כל בעיה שיכולה לצוץ, אפילו אם יש לו ספק אם זו בעיה או סימן שגרתי שיכול לקרות לכל אחד. יכול להיות שיהיו כאבים עזים בפה אך הבשורה הטובה היא שהם יוקלו עם הזמן, זה יכול לקרות אחרי מספר ימים. כמו כן יש להימנע מאכילה או שתייה לחלוטין מספר שעות אחרי הניתוח, עד שהשפעת ההרדמה יעבור. לעתים יש צורך להמשיך בחבישת פה גם בימים שאחרי הטיפול ולא רק באותו יום.

 
 
 
 

איך להתנהג אחרי הטיפול?

 
מעבר לפעולות שיש לבצע לאחר הפרוצדורה כדי להתאושש, כמו למשל הימנעות מאכילה או שתייה של מזונות מסוימים והימנעות ממאמץ גופני בימים שאחרי הניתוח, יש צורך להתמיד בהיגיינת פה טובה יותר. צחצוח שיניים עם מברשת עדינה יכול לעזור במניעת בעיות באזור החניכיים בשנית, ויש גם מכשירים ייעודיים להיגיינת הפה שיכולים לעזור כמו למשל חוט דנטלי או מכשיר לניקוי כיסי החניכיים מרובד חיידקי. כמובן שמומלץ להתחיל שגרה בריאה יותר של בדיקות שגרתיות במרפאת השיניים וכמובן לאכול בריא יותר. על כל שינוי שנובע כתוצאה מהניתוח יש לפנות לרופא באופן מיידי.

 
 
 
 
ניתוח חניכיים