הסרת פיגמנטציה (כתמים) מהחניכיים בלייזר

 
 
כתמים כהים המופיעים על גבי החניכיים מהווים מפגע אסתטי שיש לספק לו מענה מתאים. הבעיה נוצרת בשל הצטברות של מלנין בחניכיים שהינו מרכיב טבעי בעור האנושי. ריכוז המלנין בחניכיים קובע את צבען וככל שהוא גבוה יותר, כך צבע החניכיים יהיה כהה יותר. בשונה מאזורים אחרים בגוף, ריכוז גבוה של פיגמנט המלנין בחניכיים אינו רצוי שכן הצבע הרצוי והמעיד על חניכיים בריאות הינו ורוד בהיר ואחיד.

הופעת כתמים בגוונים של חום – שחור בחניכיים אינם מעידים על בעיה רפואית, אולם מהווים מפגע אסתטי העלול לגרום לאי נוחות. טיפול של הסרת פיגמנטציה בחניכיים בלייזר נועד להסיר את הכתמים ולשפר את מראה השיניים והפה.

 
 
 
 

הסיבות להופעת כתמים בחניכיים

 
תופעה של פיגמנטציה בחניכיים גורמת להן להיראות שחורות וזאת במקום הצבע הוורוד הטבעי שלהן. עודף הפיגמנט אינו נובע ממחלה ואינו מצביע על בעיה תפקודית. הרצון להסרת הכתמים נובע ממניעים אסתטיים ומתוך השאיפה להשיב לחניכיים את הגוון הוורוד הנעים לעין.

הגורם המרכזי לתופעת הפיגמנטציה בחניכיים הינו גנטי. סיבות נוספות להיווצרות כתמים בחניכיים הינן: עישון, שכן הניקוטין מגביר הצטברות מלנין בחניכיים וכן שאריות של חומר הנותרות מתחת לחניכיים לאחר ביצוע סתימות אמלגם וגורמות להכתמה. לעתים, הבעיה יכולה להופיע גם כתופעת לוואי לנטילת תרופות.

 
 
 
 

יתרונות הטיפול בלייזר להסרת כתמים בחניכיים

 
הטיפול כולל ביצוע בדיקה מקדימה של מצב החניכיים ושלילה של מחלת חניכיים או קיומם של כיסים. במידה ותאותר בעיית חניכיים, הרי שיש לטפל בה בטרם עוברים לטיפול הסרת הכתמים. השיטה היעילה והבטוחה ביותר להסרת כתמים בחניכיים הינה באמצעות לייזר.

הלייזר גורם לאידוי של השכבה העליונה הדקיקה של רקמת החניכיים ובכך מונע התחדשות היווצרות המלנין. הרקמה החדשה שנוצרת לאחר הטיפול תהיה ורודה ואסתטית. הטיפל אינו כרוך בכאבים ודורש זמן החלמה קצר ביותר בהשוואה לכל שיטת טיפול אחרת. קרן הלייזר מאדה ומקלפת את השכבה העליונה של עור החניכיים והורסת את התאים האחראים על ייצור המלנין.

ההליך מבוצע בהרדמה מקומית בלבד ולעתים יש לחזור על הטיפול על מנת להסיר כתמים עמוקים במיוחד. טיפולי חניכיים בלייזר מתאימים לכלל האוכלוסייה, אולם ישנם מצבים ספציפיים בהם יש להימנע מהם: מטופל הסובל ממחלת חניכיים, מטופל הנוטל תרופות מדללות דם ומטופלים בעלי עור חניכיים דק במיוחד או שורשים הקרובים לפני השטח.

 
 
 
 

מהלך הטיפול

 
הסרת פיגמנטציה מחניכיים מתבצעת באמצעות שימוש בקרן לייזר מסוג ארביום או נאודיום ותוך שימוש ב–CO2. למעשה מדובר בפעולת פילינג עדינה של החניכיים, קצרה וקלה המסירה את כתמי הצבע עד לקבלת גוון ורוד וטבעי של החניכיים.

הטיפול אורך כשעה בממוצע וזאת בהתאם לכמות ועומק הכתמים. לאחר הטיפול, לא צפויות תופעות לוואי משמעותיות כגון דימום או נפיחות, אולם ייתכן כי תחושו צריבה קלה בעת אכילה של מאכלים חריפים או חמוצים במיוחד. ברוב המקרים, נדרש טיפול אחד בלבד על מנת להגיע לתוצאה הרצויה ולעתים יש צורך בביצוע תיקונים קטנים בפגישה נוספת. את הטיפול ניתן לבצע בלסת אחת או בשתיים וזאת בהתאם להעדפות המטופל וצרכיו האסתטיים.

 
 
 
 

מומחית DMD למחלות חניכיים

 
ד''ר חיה מאיר הינה מומחית למחלות חניכיים בעלת ניסיון רב שנים בטיפול במגוון בעיות חניכיים בהן: ניתוחי חניכיים, הקצעת שורשים, השתלת עצם, הסרת כתמים בחניכיים בלייזר טיפולי חניכיים בלייזר ועוד. במסגרת הטיפול אתם זוכים לליווי צמוד, יחס אישי ומענה מקצועי בסטנדרטים הגבוהים ביותר.