דימום בחניכיים - סיבות וטיפול

 
 

מהן הסיבות לדימום בחניכיים?

 
דימום בחניכיים יכול לנבוע מגורמים רבים ולכן השלב הראשון שיש לעשות ברגע שנוצר הדימום, הוא לאבחן את הבעיה. הסיבה הנפוצה ביותר לדימום חד פעמי היא צחצוח שיניים חזק מידי אך כמובן שצחצוח חזק באופן כרוני יהיה כבר מסוכן יותר. יכול להיות שהסיבה היא מחלה, אולי אי תחזוקה של השן כמו חיידקים ואבן שהצטברו ועוד.

 
 
 
 

על מה מעיד דימום בחניכיים?

 
דימום בחניכיים יכול להעיד בעיקר על אחד משני הדברים הבאים: הדבר הראשון היא מחלה. נוכחותה של מחלה בחניכיים יכולה להסב לכם נזק רב לשן בטווח הארוך ולכן חשוב לפתור אותה מהר. מחלות אלו לא תמיד יהיו מסוכנות מאוד ולעתים הדימום עצמו לא יהיה כל כך מסוכן אך בכל זאת יש כאן פגיעה באיכות החיים. ברוב המקרים דימום מהחניכיים מעיד על תחזוקה לקויה של הפה, כמו למשל צחצוח חזק מידי, הצטברות של פלאק, אי שימוש בחוט דנטלי ובעיות נוספות שלרוב יכולות להיפתר בקלות.

 
 
 
 

מהן ההשלכות?

 
הדימום יכול להיות מסוכן בעיקר לאיכות החיים שלכם ולא מבחינה רפואית, הדימום לא יכול להסב נזק רב מלבד בעיות אסתטיות או תחושה לא נעימה בפה, שמלווה בטעם של דם. חשוב לזכור שדימום הוא רק סימן המעיד על קיומה של בעיה ואינו הבעיה עצמה, שיכולה להיות פשוטה או מרוכבת תלוי בחומרה שלה וגם בסוג שלה.

 
 
 
 

מה יגרור אי טיפול בדימום בחניכיים?

 
אי טיפול יכול לגרום לבעיות רבות אך לא בשל הדימום עצמו, באי טיפול בדימום בחניכיים הבעיה שגורמת לדימום למעשה לא תיפתר אלא רק תחמיר. לא רק שהדימום עצמו יחמיר עם הזמן אלא שהבעיה עצמה יכולה לגרום לריקבון של השן או חלקים מסוימים בחניכיים והפגיעות הללו יהיו יותר רציניות.

 
 
 
 

כיצד מטפלים בדימום בחניכיים?

 
השלב הראשון בטיפול בבעיה הוא הבנה מה המקור שלה. יש צורך להבין מה מקור הדימום, האם מדובר על בעיה כלשהי שיש למטופל כמו בעיה בדם או בעיה גנטית בחניכיים או שמקור הבעיה הוא נרגש, כמו למשל אי תחזוקה של חלל הפה בצורה הנכונה. אחרי בדיקה אצל הרופא יהיה ניתן לדעת מה הטיפול המדויק שלרוב יכלול שינוי של שגרת התחזוקה בפה, כמו למשל צחצוח חלש יותר, גרגור של מי מלח, שתיית מיץ לימון וכ'ו בהתאם לשיקול דעתו.

 
 
 
דימום בחניכיים