האם שיננית יכולה לעשות הקצעת שורשים?

 
 

ההבדל בין הקצעת שורשים לניקוי אבן

 
תהליך הקצעת שורשים, בניגוד למשימה הפשוטה והקצרה של ניקוי אבן, הוא תהליך ארוך ומורכב יותר. התהליך כולל כניסה אל מתחת לרקמות החניכיים וניקוי של רובד החיידקים שהצטבר על השיניים, ממש על שורש השן לפני שנוצרת פגיעה. פרוצדורה זו יכולה להיות גם כואבת, מה שאי אפשר לומר על ניקוי אבן שהוא גורם רק למעט אי נוחות.

 
 
 
 

מתי ולמה יש לבצע את הקצעת השורשים?

 
הקצעת שורשים היא פעולה שמבצעים בתוך הכיסים שנוצרים בחניכיים. הצורה של הכיס נוצרת כאשר החניכיים כבר אינן דבוקות לשן בגלל שכבה של חיידקים שמצטבר על שורש השן. ככל שהכיס יהיה רחב יותר כך הבעיה חמורה יותר והסיכוי שהיא תחמיר גבוה יותר, כיוון שהשן חשופה יותר לאוויר ולמזון שמשם מגיעים החיידקים. עם הזמן השן יכולה להיאכל ולהיהרס לחלוטין. הקצעת שורשים נועדה לטפל במצב זה עוד לפני שהוא קורה.

 
 
 
 

מי מבצע את התהליך?

 
  • אי אפשר לבצע הקצעת שורשים באופן עצמאי. אמנם אפשר לנקות את השיניים בכמה דרכים בצורה יעילה ויסודית כך שלא תגיעו למצב שבו אתם צריכים לבצע הקצעת שורשים, אבל הפרוצדורה הזו עצמה יכולה להתבצע רק על ידי רופא שיניים מנוסה, אפילו שיננית לא מתאימה למשימה זו בגלל המורכבות שלה.
  • הקצעת שורשים מתבצעת באמצעות מגרד מיוחד שמגרד את השן וכך הוא יכול לפגוע ברקמות ולגרום לדימומים חמורים. לכן יש צורך בהתמחות ובניסיון רב, שיננית תוכל רק לעזור לרופא ולא לבצע זאת לבדה. הפעולה מתבצעת בדרך כלל בכמה חלקים כאשר מחלקים את הפה לרבעים, כיוון שמדובר בפעולה די כואבת. לכן היא מתבצעת גם בהרדמה מקומית כדי שהיא תעבור ללא תזוזה.

 
 
 
 

מי זקוק להקצעת שורשים מתי יש לבצע אותה?

 
את הקצעת השורשים אין צורך לבצע באופן שגרתי כמו ניקוי שן שיש לבצע מספר פעמים בשנה. מדובר בפעולה שצריכה להתבצע פעם אחת בצורה טובה ויסודית ולאחר מכן תחזוקה נכונה יותר של השיניים ושמירה על היגיינה אמורה למנוע את ההרס שוב. לא כל אחד יצטרך לבצע את הפעולה הזו, הכיסים נוצרים רק אצל אנשים שלא שמרו על היגיינת הפה בצורה טובה לאורך זמן או שסובלים מבעיות גנטיות בחניכיים.

 
 
 
 

כיצד אפשר להימנע מהקצעת שורשים?

 
כדי להימנע מהקצעת שורשים חשוב לטפח את השיניים היטב. זה כולל שימוש בחוטים דנטליים, צחצוח שיניים נכון, בדיקות אצל רופא שיניים וניקוי אבן יסודי לפחות פעם בשנה. חלק מהשמירה על היגיינת השיניים היא מתן תשומת לב לסימנים שיכולים וצריכים להחשיד. כמו למשל כאבים בשיניים או חניכיים אדומים יותר מהרגיל. דברים אלו יכולים לפגוע במצב השן בטווח הקצר והארוך עד שייווצרו כיסים שיחייבו לעבור את תהליך הקצעת השורשים.

 
 
 
האם שיננית יכולה לעשות הקצעת שורשים