זמן ההחלמה לאחר הקצעת שורשים

 
הקצעת שורשים היא אחת הפעולות החשובות ביותר שמתבצעות על אלפי מטופלים בשנה בישראל, פעולה חשובה שמתבצעת במהירות עם זמן החלמה מהיר במיוחד.
 
 

מהי פרוצדורת הקצעת השורשים?

 
כאשר מצטברים חיידקים ואבנית על השיניים, גם העליונות וגם התחתונות, רקמת החניכיים מתרחקת מהשן. במצב כזה שורש השן חשוף יותר כי אין עליו בשר שמגן עליו מפני חדירה של חיידקים נוספים וכך למעשה ה"כיס" שנוצר רק ממשיך לגדול. (הכיס הזה נקרא כיס חניכיים והוא מסוכן בגלל הצטברות החיידקים שיכולה להחמיר בקצב מהיר). הקצעת השורשים נועדה לנקות את שורש השן ולהסיר את הבשר הרך כדי לזרז את ההחלמה הטבעית.

 
 
 
 

כמה זמן לוקח להחלים ממנה?

 
הפרוצדורה יכולה להימשך זמן רב יותר מאשר ניקוי אבן והיא גם יותר יסודית ממנו. למעשה רק רופא שיניים יכול לבצע אותה ובגלל שהיא יכולה להיות כואבת, נהוג לבצע אותה בחלקים אם יש צורך לטפל בכלל השיניים, (נהוג לבצע את הקצעת השורשים על רבע מהשיניים ולאחר מנוחה קצרה להמשיך). מכך אפשר להבין כי החלמה מטיפול זה לא תהיה איטית – לרוב לוקחת יום או יומיים. אך הפעולה יכולה להיות לא נעימה גם כמה שעות אחריה, בעיקר כאשר תתפוגג השפעתו של חומר ההרדמה.

 
 
 
 

מה כוללת ההחלמה ממנה?

 
ההחלמה חייבת לכלול מנוחה ואפשר גם לשים קרח על הלחיים, קירור המקום יכול לעזור כך שיזרום פחות דם, ואז תורגש פחות נפיחות, תיראה פחות אדמומיות וכמובן שהכאב ייעלם באיטיות. אמנם הוא יכול לחזור אחרי זמן מה מרגע שתסירו את הקרח, אך בכל זאת כדי להירדם או כדי לנוח מעט, זו פעולה חיונית. כמו כן יש לזכור כי הפה יהיה במצב רגיש כי שורש השן חשוף ועבר שיוף שהסיר ממנו את החיידקים ואת הפלאק ולכן יש צורך להימנע ממשקאות חמים או קרים ובכלל כל מזון שיכול לגרום לרגישות הזו להתבטא ככאב.

 
 
 
 

ההחלמה תלויה בעיקר בביצוע

 
שההחלמה מהקצעת שורשים יכולה להיות שונה ממטופל למטופל אפילו אם הם עברו את אותה הפרוצדורה באותו ההיקף בידוק, וכמובן השוני יגדל אם הפרמטרים בין הטיפולים יהיו שונים. למשל, אם מטופל אחד עבר הקצעת שורשים בחלק אחד של הפה בעוד שהשני עבר את אותו הטיפול בחלקים רבים יותר של הפה, כמובן שההחלמה אצל השני תהיה ארוכה ואולי גם קשה יותר.

 
 
 
 

טיפול ההמשך שלכם משפיע

 
ככל שתקשיבו להוראות הרופא גם לפני טיפול וגם אחריו, תוכלו לשפר את סיכויי ההחלמה שלכם במהירות המקסימלית. אם אתם רוצים לעבור הקצעת שורשים במהירות כאשר ההחלמה תימשך יום או יומיים בלבד חשוב לזכור:
  • לא לאכול מאכלים או לשתות משקאות בעיתיים.
  • שטיפת השיניים בצורה יסודית ושמירה על היגיינת הפה.
  • להקפיד להשתמש בתרופות בהתאם להוראות הרופא במידת הצורך.

 
 
 
 
הקצעת שורשים זמן החלמה