הרמת סינוס ושתלים

 
ניתוח הרמת סינוס הוא ניתוח הנעשה לרוב כהכנה להשתלת שיניים ללסת העליונה. זהו ניתוח קצר יחסית ובעל חשיבות רבה להצלחת החדרתם של השתלים הדנטליים והתקבעותם בצורה טובה.
 
 

באילו מצבים נדרשת הרמת סינוס

 
הרמת סינוס נדרשת כאשר העצם בחלקה האחורי של הלסת לא מהווה בסיס טוב וחזק מספיק להחדרת השתלים. מצב זה נוצר ממספר גורמים: גורם ראשון הוא גורם מבני: מבנה הגולגולת הוא כזה שעצם הלסת אינה מספיקה כבסיס לשתלים. גורם אחר הוא מחלת חניכיים המביאה למחסור בעצם. גורם שלישי הוא חוסר בשיניים הגורם לשקיעת עצם כך שאין מצע חזק ויציב מספיק של רקמת עצם שתקלוט את השתל.
 
 
 

הכנות לקראת הניתוח

 
מעבר ל- CT שיניים המאבחן את כמות העצם שישנה ואת צפיפותה, יש לעבור בדיקה של הסינוסים: מהו המבנה והצורה שלהם והאם יש בהם גורמים שיש לסלק כמו פטריות, ציסטות, גידולים או מחלות.
 
 
 

מקור העצם לניתוח

 
כמו בניתוח השתלת עצם אחר, יש שלוש אפשרויות למקור העצם המושתלת: הראשון הוא עצם מגופו של המטופל, לרוב מאזור הירך או השוק, השני הוא עצם מגופו של בעל חיים או תורם (שנפטר) ומקור שלישי הוא סינתטי המדמה תכונות של עצם אמיתית.
 
 
 

מהלך הניתוח

 
היום ישנן שתי שיטות מרכזיות לביצוע ניתוח הרמת סינוס: פתוחה (לטראלית) וסגורה (קריסטלית). בהרמת סינוס פתוחה מוחדרת העצם דרך חתך פתוח שיוצרים בחך הקדמי. השימוש בשיטה זו הוא לרוב כשיש צורך בהחדרת כמות עצם גדולה. בשיטה הסגורה החתך נעשה במקום בו חסרה השן כך שהוא קטן בהרבה. לאחר הרדמה יוצרים חתך בהתאם לשיטת הניתוח. אז מרימים את הקרום שמפריד בין הסינוס לעצם ומחדירים את העצם בחלל שנוצר. לאחר מכן סוגרים את החתך באמצעות תפרים.
 
 
 

כמה זמן לאחר הניתוח מתבצעת השתלת שיניים?

 
הניתוח מתבצע לרוב חצי שנה לפני השתלת שיניים, כי זהו הזמן שלוקח לרוב לעצם שמקורה בגופו של המטופל להתאחות (הזמן המהיר ביותר משלוש האפשרויות) אך כמובן שיש לבצע את השתלת השיניים בהתאם להחלמה ולאיחוי העצם שהושתלה שתלויה במקור ממנו באה.
 
 
 

תהליך ההחלמה

 
לאחר ההחלמה ישנם כאבים למשך יום-יומיים ולרוב נעזרים במשככי כאבים, אנטיביוטיקה וגם טיפות אף בגלל סמיכות הסינוסים גם לאף. יש להגיע לאחר מספר ימים לביקורת אצל רופא ולהסרת התפרים. תהליך הריפוי והאיחוי במלואו לוקח כחצי שנה עד שנה.
 
 
 

שתלים

 
שתל דנטלי הוא בורג מתכתי המושתל בעצם הלסת באזור מחוסר שן, ומהווה תחליף לשורש השן. לפני התקנת השתל, נבדק מצב בריאותו הכללית של המתרפא, ובנוסף לכך, מתבצעת בדיקה קלינית של חלל הפה וצילומי רנטגן, לרבות פענוח שלהם.
 
 
 
 
הרמת סינוס