דלקת חניכיים - תסמינים

 
 
דלקת חניכיים היא אחת התופעות המוכרות ביותר בתחום הפריודונטיה - תחום בתוך רפואת השיניים העוסק בכל הקשור לאזורים שסביב השן - חניכיים או עצם הלסת, והיא מעידה על זיהום שישנו המשפיע גם על השיניים, ועלול לגרום לתופעות חמורות כמו לתזוזתן או נשירתן, לכן חשוב לטפל בה בהקדם.

 
 
 
 

תסמינים לדלקת חניכיים

 
  • דימום בחניכיים: דימום בחניכיים בזמן הצחצוח הוא אחד התסמינים הראשונים של המחלה. עם חניכיים בריאות הצחצוח לא אמור ליצור דימום.
  • חניכיים מבריקות, אדמומיות ונפוחות: לחניכיים בריאות צבע ורדרד מט והן שטוחות כמעט לחלוטין. אדמומיות, ברק ונפיחות מעידים על בעיה ותחילתה של דלקת באזורים מסוימים.
  • ריח רע מהפה: הצטברות החיידקים ושאריות המזון וחומר אורגני אחר גורמים לריח רע מהפה. במקרה זה מומלץ ללכת לבדיקה מעמיקה של השיניים והחניכיים.
  • כאב: זהו תסמין הקל ביותר לזיהוי, ככל שהדלקת תחמיר כך הכאב יתגבר.
  • שיניים מתנדנדות או אובדן שיניים: התסמין החמור ביותר הוא אובדן שיניים, השלב שלפניו הוא התנדנדות שיניים עקב אובדן הולך ומתגבר של העצם התומכת ורקמת החניכיים. חשוב להיות עירניים ולפנות לבדיקה וגם לטיפול מונע כדי לא להגיע למצב זה.
 
 
 
 
 

ממה היא נובעת?

 
דלקת בחניכיים נוצרת מהצטברות חומרים הפוגעים בהן. תחילה נוצר פלאק - שכבה דביקה ולבנבנה המכילה חיידקים, שאריות מזון וחומרים נוספים, אי הקפדה על היגיינת הפה גורמת להצטברות הרובד החיידקי ולהיווצרות זיהום המביא לדלקת. הפלאק הוא שכבה רכה הניתנת להסרה באמצעים כמו מברשת שיניים וחוט דנטלי. כשהוא אינו מוסר, הוא מתחיל להסתייד ונוצרת אבנית, שהיא כבר שכבה מוצקה שצחצוח אינו מספיק להסרתה. האבנית מרוכזת באזור החיבור של השן לחניכיים.

 
 
 
דלקת חניכיים תסמינים