שתל דנטלי מתנדנד

 
 
שתל דנטלי לא אמור לזוז כלל. לעיתים, מסיבות שונות, הוא עלול לאבד יציבות ולהתחיל להתנדנד. זה אומר שהעיגון שלו נפגם. מעבר לאי הנוחות המטופל ירגיש גם כאב. הפניה המהירה לרופא השיניים ולקבלת טיפול מקצועי תעזור למנוע הסתבכות ונזקים לחניכיים שנושאות את השתל. במידה ולא פונים לקבלת דעה מומחים עלולים להגיע למצבים של דלקות שונות בפה, כשהנפוצה ביותר במקרה הזה היא דלקת חניכיים. הכאבים הנלווים הם כמובן הבעיה המרכזית. לכן, מומלץ לטפל בבעיות בשתלים בהקדם האפשרי.

 
 
 
 

מה גורם לשתל דנטלי להתנדנד

 
  • בעיות בריאותיות שונות - שתל דנטלי מתנדנד נוצר לעיתים מהתדרדרות כללית של מצב העצם והחניכיים שאוחזים בו. בריחת סידן או התרופפות של העצם הם הגורמים נפוצים ביותר למקרה כזה. זה קורה לעיתים גם בגלל תהליכי הזדקנות של הגוף או כתוצאה ממחלות שונות כמו סרטן, בעיות אכילה שונות ועוד. מה שקורה במחלות אלו או במקרים אלו זה שהעצם עצמה נחלשת והשתל מתנתק ממנה.
  • סיבות חיצוניות –השתל יכול להתנדנד ממגוון רחב מאוד של סיבות חיצוניות לגוף. העצם הזר שמושתל אל תוך העצם ואל תוך גופנו יכול להתנדנד כשהוא מקבל מכה חיצונית. לחץ חיצוני על השתל עלול לגרום לו לזוז ממקומו. כמובן שיש צורך במכה חזקה במיוחד או לחץ אדיר על האזור, כמו חלילה בתאונת דרכים או מכה חזקה במיוחד אחרת על מנת לגרום למצב בו שתל דנטלי מתנדנד. במקרה כזה השתל עלול להיות מוסט ממקומו באופן חלקי ולהתחיל להתנדנד.
  • שתל דנטלי שנופל לחלוטין - המקרה החמור ביותר הוא של שתל שנופל החוצה מהפה מקרה כזה יכול לקרות כתוצאה מפגיעה חיצונית קיצונית. מלבד מקרה חיצוני, שתל עלול להתנתק לחלוטין מהפה במקרה של דלקת חמורה. במקרה כזה עלולה להיווצר פגיעה מרחיקת לכת ויש לפנות בדחיפות לרופא שיניים. המצב של שתל שנופל לחלוטין נחשב כמצב אקוטי חריף שמחייב התערבות מיידית של איש מקצוע. הכאב, אגב, הוא בהתאם.

 
 
 
 

איך מתמודדים על הבעיה

 
קודם כל צריך לפנות בדחיפות לרופא שיניים, במקרה שבו השתל נפל החוצה מהפה לחלוטין יהיה צורך לבצע השתלת שיניים מורכבת. בכל מקרה של דלקת יהיה צורך בטיפול אנטיביוטי על מנת להרגיע את הדלקת באזור עוד לפני שניתן להתחיל לעבוד על התיקון. במקרים של שתל דנטלי מתנדנד מסיבה של התקנה לא נכונה או סיבות אחרות, לעיתים יהיה ניתן לפתור את הבעיה בתיקון של השתל המקומי בלבד. בכל מקרה יהיה ניסיון להימנע מהצבת קיבוע חדש לחלוטין ויהיה ניסיון לשחזר ולתקן את השתל הקודם. במידה וזה לא צולח או לא אפשרי, יפנה הרופא המטפל להתקנת שתל חדש.

 
 
 
אולי יעניין אותך גם: