שכבת פלאק - רובד חיידקי

 
 

מהי שכבת הפלאק על השיניים?

 
שכבת הפלאק היא למעשה רובד של חיידקים שהצטברו על השן. אמנם החיידקים האלו יכולים להזיק רק במידה ומצטברים בריכוז גבוה, כל עוד מסירים אותם כל באופן קבוע על ידי צחצוח שיניים הם לא יפגעו בחלל הפה. שכבה זו נוצרת כאשר אנו אוכלים מזונות שונים, כמו סוכרים, פחמימות, שומנים וכן הלאה. החיידקים הללו משתלבים עם כל מיני חומצות וחלק ממנה גם נוצרת באופן טבעי על חלל השן. שכבה זו מכילה חיידקים שפוגעים בשכבת האמייל בשן, זו ששומרת על המרקם שלה כעטיפה חיצונית, וכך למעשה גדל הסיכוי להיווצרות חורים בשן.

 
 
 
 

כיצד ניתן להסיר את שכבת הפלאק?

 
אמנם הפלאק ברובו יורד בעת צחצוח שיניים באופן קבוע אך ישנם חלקים של פלאק אשר נשארים. רובד חיידקי שנשאר זמן רב הופך למעשה להיות שכבת אבנית. שכבת האבנית אינה מסוכנת בטווח הקצר אך בטוח הארוך היא יכולה לגרום לנזקים גדולים יותר. הסרת הפלאק יכולה להתבצע על ידי חומרים אחרים שנמרחים על הפה אצל רופא השיניים וגם על ידי מברשות שיניים, אך הסרת אבנית מתבצעת אך ורק על ידי שיננית.

 
 
 
 

מהם תופעות הלוואי והסכנות?

 
כאשר שכבת הפלאק מצטברת על השן זה יביא למצב שלמעשה שכבת האמייל שמגנה על השן לא תעבוד. היא תיאכל באיטיות עד אשר החיידקים יוכלו להגיע לציפוי שעוטף את השן עד אשר ייווצר חור. אמנם התהליך הזה אורך זמן, אך בסופו של דבר החור יכול להגיע אל פנים השן, אל העצב, ולגרום לכאבים חזקים. כמובן שיכולות גם להתפתח דלקות, ייתכן ותהיה נסיגת חניכיים בגלל הזיהום וכן הלאה, דברים אלה חשוב למנוע.

 
 
 
שכבת פלאק