עקירת שיניים כירורגית

 
 
עקירות שיניים כירורגיות מתבצעות רק אחרי היערכות מראש ובמצבים ספציפיים בלבד. בגלל שמדובר על עקירה מורכבת יותר לעומת העקירה הרגילה, חשוב לבחור היטב את המומחה לחניכיים ולהבין את אופי הפרוצדורה הרפואית.

עקירת שיניים נחשבת לפעולה פשוטה יחסית, שבה משתמשים בצבת ייעודית על מנת לתפוס את השן ולנתק את השורש שלה מהלסת. מנגד, עקירות שיניים כירורגיות הן מורכבות יותר ויש צורך להיערך אליהן מראש. מלבד ההיערכות יש גם לקחת בחשבון את תקופת ההתאוששות.

 
 
 
 

מהן עקירות כירורגיות?

 
השלב הראשון בכל תהליך של עקירה כירורגית כולל היערכות מוקדמת. את ההיערכות מבססים על היכרות עם רופא מומחה ועל התייעצות איתו. בעזרת התייעצות מקיפה עם צילומי שיניים ובדיקות נוספות, ניתן לקבל החלטה בשאלה האם באמת לעבור עקירה כירורגית או להסתפק בעקירה רגילה.

שנית, צריך להבין באיזה מקרים מתבצעות עקירות כירורגיות. זו פרוצדורה מומלצת בכל מקרה שבו החלק של כתר השן הרוס. במידה והחלק העליון והנראה לעין של השן הרוס, לרוב לא ניתן לאחוז בשן כדי להסיר אותה מהשורש – ולכן הפתרון היחיד יהיה הליך כירורגי.

כמו כן, עקירות שיניים כירורגיות מתבצעות במקרים של שן כלואה. אלו מקרים שנפוצים אצל שיני בינה או ניבים כלואים בתוך הלסת או החניכיים, מאחורי שיניים אחרות או בצורה שלא מאפשרת את המשך הצמיחה התקנית שלהם.
על מנת לחלץ שיניים כלואות לא מסתפקים בעקירת שיניים רגילה ומבצעים חשיפה כירורגית – חתך בשיניים שיאפשר את הצמיחה התקינה שלהן.

מלבד האמור לעיל, עקירת שיניים כירורגית מתבצעת במקרים של בעיות בשורש השן. אם לא ניתן לעקור את השן בצורה רגילה בגלל שהחלק שמחבר אותה אל הלסת עקום, כפוף או שבור, נדרשת מעורבות מורכבת יותר. זו המעורבות שמשיגים במהלך עקירה כירורגית.

 
 
 
 

איך מבצעים עקירות שיניים כירורגיות?

 
  • צילום CT – המטרה של הצילום היא לראות את הבעיות שיש בשורש או באזור החניכיים ולבדוק האם אכן הפעולה הכירורגית היא הפתרון המומלץ, היעיל והנכון ביותר.
  • צום – ההמלצה של רוב המומחים היא לבצע צום של כשעתיים לפני העקירה הכירורגית. כך מבצעים הכנה של חלל הפה וחושפים את החלק שבו מבצעים את העקירה, בלי לזהם את החניכיים ואת השיניים הצמודות.
  • הרדמה – עקירות השיניים הכירורגיות מבוצעות תחת הרדמה.