מהן הסיבות לנסיגת חניכיים?

 
נסיגת חניכיים זהו מצב שבו החניכיים זזות ממקומן למעלה או למטה בהתאם למיקום שלהן. במקרים אלו השיניים יהיו חשופות עד כדי כך שהן ייראו ארוכות יותר ויראו את שורש השן, זהו מצב מסוכן אשר יכול להשפיע על בריאותו הכללית של אותו מטופל.
 
 
 

מה הבעייתיות בנסיגת חניכיים?

 
יש מגוון רחב של בעיות שיכולות לצוץ מנסיגת החניכיים כאשר הבעיה האסתטית היא אולי הכי בולטת, לעיתים גם המציקה ביותר לאנשים הסובלים ממנה, אך למרות זאת היא לא המסוכנת ביותר. הבעיה האסתטית אמנם בולטת מאוד אך ישנן בעיות חניכיים קשות יותר שיכולות לסכן את כל הפה.

בגלל שהשורש של השיניים חשוף לגמרי הוא יכול להזדהם יותר בקלות ואפילו יכולה להצטבר עליו שכבת פלאק. הנסיגה יכולה גם להוביל גם לדימומים, הרי שורש השן חשוף והחניכיים יותר רפויות מה שמוביל לדימומים בקלות רבה יותר כאשר הפה סובל מטראומה.

 
 
 
 

נסיגת חניכיים בגלל הזנחה של השן

 
יש מגוון רחב של סיבות שיכולות להביא למצב שהחניכיים זזות ממקומן וחושפות את שורש השן, אך הסיבה הנפוצה ביותר היא הזנחה של השן. ההזנחה באה לידי ביטוי בהיווצרות שכבת חיידקים על השן. שכבה כזו יכולה לפגוע בחוזק של האזור כולל של החניכיים, מה שיוביל בסופו של דבר לנסיגתן. כמו כן נסיגת חניכיים יכולה לקרות גם בעקבות הצטברות אבנית וכך אפשר למנוע את המצב הזה בקלות על ידי תחזוקה נכונה וביקורים אצל שיננית.

 
 
 
 

נסיגת חניכיים בגלל טראומה באזור

 
מספר גורמים להיווצרות פגיעה בחניכיים:
  • גשר בשיניים - השיטה הכי שכיחה ליישור שיניים כיום, יכול לעיתים לפגוע בחניכיים.
  • פירסינג באזור החניכיים.
  • נשיכה לא נכונה לאורך זמן יכולה לגרום לבעיה אך זהו גורם פחות נפוץ מהשאר.
  • צחצוח שיניים חזק מידי יכול להחליש את הרקמות ולגרום לנזק בטווח הארוך.
 
 
 
 
 

גירויים ממגוון של חומרים מזיקים

 
לצד כל הגירויים הפיזיים אפשר להוסיף גירויים מכל מיני חומרים אחרים שיכולים לגרום לנסיגת חניכיים בטווח הארוך, אפילו חומרים שלא אמורים להיות מזיקים. כמו למשל שיניים תותבות שאינן מתאימות יגרמו לתופעה בעיקר בקרב הגיל השלישי כאשר הרקמות רפות וחלשות, תרופות שיכולות לגרום לנזק בחניכיים וכמובן גם סיגריות שפוגעות ברקמות בגלל הפיח והחומרים המזיקים שיש בהן.

 
 
 
 
נסיגת חניכיים סיבות