נסיגת חניכיים בשן אחת

 
 
נסיגת חניכיים זהו מצב בו החניכיים נופלות מעט מטה וחושפות יותר שטח מהשן, אמנם לא תתמיד תהיה מסוכנת ובדרך כלל היא נפתרת לאחר שינוי הרגלים ושיפור ההיגיינה. אך לעתים היא יכולה להגיע למצב בו עלול להיפגע שורש השן, מפני שרקמות החניכיים נחלשות ונרפות מעט מה שמוביל לחשיפה גדולה יותר של שורש השן כך שהוא חשוף לחיידקים וזיהומים.

 
 
 
 

מהי נסיגת חניכיים בשן אחת?

 
זהו מצב בו נופלת מטה רק הרקמה שעוטפת את השן הסובלת מהנסיגה בעוד ששאר הרקמות נשמרות במקומן, זהו מקרה פחות נפוץ מנסיגה כוללת. נסיגה בשן בודדת יכולה להתרחש בגלל שלל מקרים כמו נסיגת חניכיים כוללת, אם כי נסיגה בשן אחת קשה יותר לזיהוי, מה שיכול להוביל להידרדרות מהירה של מצב שורש השן באותו מקום.

 
 
 
 

כיצד נוצרת נסיגה רק בשן אחת?

 
נסיגת חניכיים בשן אחת יכולה להיווצר מאותם הגורמים כמו נסיגת חניכיים כוללת, לרוב בגלל בעיה גנטית, מחלה שמתפתחת בשורש השן, טראומה לאזור הפה והזנחה של היגיינת הפה. כאשר מדובר על נסיגת חניכיים שמתרחשת רק בשן אחת ישנו סיכוי גדול יותר שמדובר בטראומה מקומית. במצב של הזנחה, כנראה שכל החניכיים היו נרפות., לעומת זאת טראומה לאזור הפה כמו למשל מפירסינג, מחבלה, מצחצוח שיניים לוחץ מידי באוזר אחד ספציפי, הם גורמים נפוצים יותר לבעיית הנסיגה בשן אחת או בקבוצת שיניים ספציפיות.

 
 
 
 

מה יש במקרה של נסיגה?

 
כאשר סובלים ממצב של נסיגת חניכיים יש צורך להגיע למומחה למחלות חניכיים. הגעה מהירה לרופא יכולה לעזור ולשפר את מצב הפה. לרוב ייעשה טיפול תרופתי או ניקוי של שורש השן. בנוסף לכך המטופל קיבל הסבר כיצד למנוע את המצב שוב.

 
 
 
נסיגת חניכיים בשן אחת