נסיגת חניכיים - הגורמים, הטיפול וההחלמה

 
מעבר ליצירת מראה לא אסתטי, נסיגת חניכיים היא מחלה שיש לה השלכות רבות מבחינה בריאותית. השתלת חניכיים היא הפתרון לנסיגת החניכיים. זוהי פעולה כירורגית קצרה יחסית שמעבה את רקמת החניכיים שנסוגה ומחזירה את החניכיים למצב טבעי ובריא.
 
 

ממה נגרמת נסיגת חניכיים?

 
הגורם השכיח לנסיגת חניכיים הוא מחלת חניכיים הנובעת מהצטברות חיידקים על האזור המחבר בין השן לחניכיים. מעבר למחלת חניכיים שיוצרת דלקת ומתבטאת באודם ונפיחות החניכיים בשלבים הראשונים, נסיגת חניכיים יכולה להיגרם גם כתוצאה מגורם גנטי, בעקבות צחצוח שיניים חזק מדי, ולעיתים גם בעקבות טיפול ליישור שיניים.
 
 
 

מדוע חשוב לטפל בנסיגת חניכיים?

 
הטיפול בנסיגת חניכיים חשוב כיוון שחניכיים שנסוגות מהוות פתח לחדירת חיידקים אל תוך הלסת וליצירת זיהומים. מעבר לכך בנסיגה משמעותית תיתכן תזוזה של השיניים עד לנשירתן, המראה של שפת שן חשופה שנוצר בעקבות הנסיגה הוא מאוד לא אסתטי וישנו חוסר נוחות רב בחשיפה לחום או לקור. טיפול בנסיגת חניכיים יעצור את המחלה או הדלקת שנוצרו אך לא יוכל להשיב חניכיים שכבר נסוגו. במצב זה נדרשת כבר השתלת חניכיים.
 
 
 

ממה עשויים שתלי החניכיים?

 
היום ישנן מספר אפשרויות לחומר ההשתלה: השימוש המסורתי הוא מרקמות שנלקחו מפיו של אותו אדם, בעיקר מאזור החך. בשנים האחרונות החלו להשתמש בחומרים אחרים שאינם נלקחים מפיו של אותו אדם, מה שהופך את הניתוח לפשוט יותר. מדובר על שתלים הדומים מאוד לשתלי עור המשמשים להשתלת עור כטיפול בכוויות. אופציה נוספת היא שתלים ממקור חי אחר. כיוון שבשתי האופציות האחרונות השתל אינו חי, הסכנה לדחייתו נמוך יותר.
 
 
 

כיצד מתבצעת ההשתלה?

 
השתלת חניכיים מתחילה קודם כל בטיפול בדלקת החניכיים ומצבורי האבנית שנוצרו כתוצאה ממנה. היא מתבצעת תחת הרדמה מקומית ולוקחת זמן קצר יחסית, בדומה לטיפולי שיניים אחרים. מיד לאחר ההשתלה ניתן לחזור הביתה.
 
 
 

מהו משך ההחלמה?

 
תהליך ההחלמה נמשך כשבועיים. תקופת ההיקלטות של הרקמות המושתלות בלסת אורך זמן רב יותר- חודש עד חודש וחצי. לאחר תקופה זו ניתן להעריך את הצלחת הניתוח. בימים הראשונים לאחר הניתוח יתכנו כאבים ויש לנהוג לפי הוראות רופא, אם מדובר על לקיחת תרופות למניעת זיהום, תזונה שלא תיצור הכבדה על אזור החניכיים או שטיפת הפה בחומר מיוחד שימנע הצטברות חיידקים על רובד השן.
 
 
 
 
נסיגת חניכיים