תוך כמה זמן עוברת דלקת חניכיים?

 
 
דלקת חניכיים היא אחת מהמחלות הנפוצות ביותר שיש ולא רק בתחום רפואת השיניים. היא יכולה להיות מסוכנת מאוד אך ברוב המקרים אפשר לשים לב אליה מהר מאוד ולהעניק לה טיפול מלא ויסודי. הדלקת נוצרת כאשר מצטברים חיידקים רבים על החניכיים או באזור שורש השן, כלומר החלק הקרוב יותר לחניכיים.

עם הזמן יצטבר רובד חיידקים, פלאק, על אזור זה והחניכיים יסבלו מאדמומיות רבה, מנפיחות וכמובן גם מכאבים מעצבנים. כמובן שהבעיה האמיתית היא נזק לשורש השן, תרחיש הרבה יותר גרוע שיכול לקרות עם הזמן אם לא מטפלים בדלקת החניכיים בזמן.

 
 
 
 
 

כמה זמן נמשכת דלקת חניכיים?

 
דלקת חניכיים יכולה להימשך כמה שבועות עד כמה חודשים. חשוב לזכור כי היא יכולה להיות מתקדמת או בשלבים ההתחלתיים ולכן יש צורך להתייחס לכל שלב בנפרד. בשלב ההתחלתי תהיה קלה יחסית ולכן יש סיכוי שהמטופל אפילו לא יידע שהוא לוקה בה. בשלב זה לא בטוח שהחניכיים יכאבו ואולי הוא לא ישים לב לאדמומיות שיש לה.

דלקת חניכיים מתקדמת תהיה הרבה יותר בעייתית והיא יכולה להחמיר בקצב מהיר ולכן יש צורך לטפל בה באופן מיידי. למעשה דלקת בחניכיים היא בעיה מתמשכת שלא תעבור לבד אלא יש צורך לתמוך בגוף ולהסיר את החיידקים.

 
 
 
 

חומרת הדלקת משפיעה על ההחלמה

 
חומרת הדלקת היא הגורם שמשפיע יותר מכל שאר הגורמים על ההחלמה. יש דלקות חמורות מאוד שיתקיימו בכל הפה ויש דלקות שיהיו רק באזורי מסוימים. בדרך כלל אם מדובר בדלקת שתתבטא יותר באזור מסוים, כנראה הגורם שלה יהיה מקומי כמו למשל סביב שתל דנטלי שעוד לא נקלט היטב על ידי הגוף או בעיה נקודתית של חיידקים , אולי בשל צחצוח שיניים לקוי באזור זה. בכל מקרה יש צורך לבדוק ולטפל בכל חלקי הפה כי הדלקת יכולה להשפיע גם על אזורים בריאים כיוון שהחיידקים יתפשטו בה בקלות.

 
 
 
 

רופא השיניים והתחזוקה

 
ההחלמה תלויה גם ברופא השיניים בעצמו. ככל שרופא השיניים יהיה מקצועי ויסודי יותר כך הוא יוכל להיות הרבה יותר מדויק בהסברים שלו על היגיינת הפה הרצויה אחרי הטיפול וכמובן סיוע בטיפול יסודי והולם. רופא לא מנוסה יכול לבצע טיפול חלקי בלבד בפה שלכם והוא לא יסביר לכם עד להבנה מלאה עד כמה חשוב המשך התחזוקה שלכם.

כדי להתמודד עם דלקת חניכיים יש צורך לעתים לספק טיפול תרופתי, לעתים יש צורך לפתור את הבעיה שגרמה לדלקת כמו למשל טיפול באותו שתל דנטלי או כתר שלא נקלט על ידי הגוף, ולעתים יש צורך לבצע הקצעת שורשים. לא משנה מה גורם הבעיה, ולא משנה מה דרך הפתרון שנבחרה, חשוב לזכור כי ללא תחזוקה קבועה ונכונה של הפה, הבעיה תחזור וזה רק שאלה של זמן. לכן יש צורך להבין מהי היגיינת פה נכונה וכמובן להבין כיצד אפשר לבדוק את מצב החניכיים והשיניים באופן קבוע, כך שתוכלו לשים לב מה מצבו הנוכחי.

 
 
 
החלמה של דלקת חניכיים