מה ההבדל בין הרמת סינוס והשתלת עצם?

 
 

מהי הרמת סינוס?

 
הרמת סינוס היא אחת הפעולות בעלות סיכוי ההצלחה הגבוה ביותר, כאשר יש צורך בהשתלה יש צורך להבריג את השתל הדנטלי אל תוך העצם כדי שהוא יהיה מקובע בה ממש כמו ששורש השן היה מקובע בחניכיים.

לא תמיד השתל יכול להיות מקובע היטב ולעתים הוא גם יכול לגרור בעיות אחרות כמו נזק לעצם עצמה. לעתים העצם תהיה נמוכה מידי והשתל עלול לחדוד אל תוך הסינוס. הרמת סינוס מוסיפה לו עוד כמה מילימטרים כאשר את החלק שנוצר מתחת ימלא הרופא בחומר ממלא מיוחד שאליו יוברג השתל.

 
 
 
 

מהי השתלת עצם?

 
לצד הרמת סינוס שמאפשרת השתלת שיניים לכל האנשים ללא קשר לבעיות שיש להם ולרוחב עצם הלסת, יש לעתים צורך לטפל בבעיות בעצם עצמה, השתלת עצם היא פעולה שמטרתה לעבות ולחזק את העצם. לעתים העצם תהיה חלשה, זה יכול לקרות כתוצאה מבעיה נקודתית, בגלל המבנה שלה או בגלל בעיה שקיימת בכלל הגוף כמו היחלשות של העצם הטבעית. במצב כזה יש צורך לבצע השתלת עצם כלומר לקחת עצמות (לעתים מחיה ולעתים מהמטופל עצמו) ולהשתיל אל תוך העצם. כך העצם מתחזקת ואפשר יהיה להבריג אליה את השתל.

 
 
 
 

ההבדלים:

 
  • בהשתלת עצם יש צורך לבנות את העצם ולחזק אותה מה שלא מתבקש בהרמת סינוס. הרמת סינוס היא פעולה שמטרתה לפנות מקום, כאשר העצם שתהיה מתחת לסינוס יכולה להיות דקה בגלל המבנה שלה ואין כל קשר לחולשה שלה.
  • לעתים לא יהיה ניתן בכלל לבצע הרמת סינוס או שלא יהיה בזה צורך, זאת לעומת השתלת עצם תמיד אפשר לבצע. למשל, אם אין מקום להרים את הסינוס אין ברירה אלא לבצע השתלת עצם ולחזק אותה, ובמקרים נדירים יותר לא יהיה ניתן להשתיל את השתל הדנטלי אם שתי הפעולות לא יכולות להתבצע.
  • תהליך הרמת סינוס נחשב בעל סיכויי הצלחה גבוהים יותר אם כי שתי הפעולות בטוחות.

 
 
 
 

כיצד נדע מה צריך?

 
הבחירה בין הפרוצדורות לא תהיה בידיכם. רק רופא השיניים יוכל להחליט מה תהיה הפרוצדורה המוצלחת ביותר לפי מצבכם. אנשים שסובלים מאוסטאופורוזיס יצטרכו השתלת עצם בעוד שאנשים עם עצם חזקה אך פשוט בעלת מבנה דק, יצטרכו הרמת סינוס. לכן כאשר אתם רוצים לבצע השתלת שיניים אתם חייבים לבחור ברופא מנוסה שיידע לבחור נכון ויסביר לכם על שתי הפעולות.