זמן ההחלמה לאחר השתלת חניכיים

 
 

מהו תהליך השתלת חניכיים?

 
מטרת התהליך הוא להוסיף רקמות לחניכיים, השתלת חניכיים היא פעולה הכרחית כאשר המטופל סובל מנסיגת חניכיים. נסיגת חניכיים היא בעיה נפוצה מאוד שאנשים רבים סובלים ממנה גם בשל גורמים גנטיים אך בעיקר תחזוקת שן לקויה. כאשר לא מתחזקים את השן ושומרים על ההיגיינה שלה כמוטב, החניכיים מתחילים לסגת לכיוון הנגדי של צמיחת השן עד ששורש השן יכול להיות חשוף לחלוטין. הפתרון הטוב ביותר הוא לבצע השתלת חניכיים, כלומר לחתוך מהעור של החך ולהשתיל אותו במקום החניכיים במטרה לעבות אותם.

 
 
 
 

מדוע יש צורך בהחלמה אחרי ההשתלה?

 
אחרי שעוברים טיפול שיניים כלשהי בדרך כלל יש צורך להחלים אם כי לא תמיד ההחלמה תהיה מסובכת או ארוכה. במקרה של טיפול של השתלת חניכיים יש צורך לנוח אם כי ההחלמה לא תהיה קשה בכלל מלבד תחושה של כאב, שיכול כמובן להשתנות בהתאם לסוג ההשתלה שהיה צריך המטופל. המטרה של המנוחה אמנם עוזרת למטופל להתמודד עם הכאב העז שהוא הרגיש אך בסופו של דבר המטרה הראשית היא למקסם את סיכויי ההצלחה שלה. ההשתלה חייבת להצליח כדי שהמטופל יהיה בריא וכדי למנוע טיפול חוזר עליו להתמיד בכל הוראות הרופא.

 
 
 
 

כמה זמן אורכת ההחלמה מההשתלה?

 
ההחלמה לא תהיה קשה אם כי היא יכולה להיות ארוכה יותר ממה שנדמה. היא תיקח בין 6 ועד 8 שבועות וזה תלוי בעיקר בתחזוקה של אותו מטופל לשיניו וכמובן גם לטיפול שהוא עבר. יכול להיות שהוא עבר השתלה יחסית קטנה והמנוחה שהוא יצטרך תהיה קצרה התאם לעומת מטופל שעבר השתלה מורכבת יותר מה שלמעשה ייקח לו יותר זמן להחלים.

 
 
 
 

מה משפיע על זמן ההחלמה?

 
  • זמן ההחלמה יכול להיות מושפע מגורמים שונים אך הגורם הראשי הוא סוג ההשתלה שעברתם. יש השתלות שונות, כמול למשל השתלה סביבתית, השתלה חופשית וכולי. כל אחת מההשתלות הללו מתבצעת בטכניקה אחרת אם כי ההתחלה שלהן תהיה דומה.
  • מעבר לסוג ההשתלה שעברתם חשוב לזכור כי משך ההחלמה מושפע גם מכמות הרקמות שהושתלו. יכול להיות שלאדם אחד הושתלו כמה רקמות ספורות בעוד לאדם אחר הושתלו רקמות רבות. ככל שהושתלו רקמות רבות יותר ובעומק רב יותר יש סיכוי שההחלמה עצמה תהיה ארוכה יותר וגם סיכוי קטן יותר שהגוף ידחה אותן.

 
 
 
 

האם אפשר לזרז את ההחלמה?

 
כדי לזרז את ההחלמה צריך פשוט להתמיד בהוראות רופא החניכיים. הוא איש המקצוע מבניכם והוא יודע מה צריך לקרות כדי למקסם את אחוזי ההצלחה של ההשתלה שעברתם. אמנם לזרז את הליך קליטת הרקמות על ידי הגוף זה דבר בלתי אפשרי אך אפשר לעבור את ההחלמה בצורה טובה יותר עם פחות כאבים. למשל שקית של קרח על הלחי יכולה לעזור כך תקררו את המקום ותוכלו להקל מאוד על הכאבים. כמובן שיש צורך להקפיד גם על תזונה נכונה ולא לאכול מאכלים חמים אלא להסתפק ביוגורט, ביצים, גבינה ומאכלים קרים אחרים שלא יגרמו לחניכיים שלכם לכאוב ויסבכו את ההחלמה.

 
 
השתלת חניכיים זמן החלמה