מה גורם לבעיות בחניכיים?

 
החניכיים הן למעשה רקמות שמקשרות בין בסיס השן, אשר מכיל כלי דם ועצבים, לבין הגוף כולו. הן חייבות להיות שלמות ובריאות בעיקר בגלל שהתפקיד שלהן הוא להיות בסיס בטוח ובריא לשן. היווצרות של מחלת חניכיים עלולה להוביל לפגיעה בשיניים.

 
 

ממה נגרמות בעיות חניכיים?

 
בעיות חניכיים יכולות להיגרם מכמה גורמים, ביניהם גם הגורם הגנטי. אמנם כמעט תמיד אפשר להילחם בגנטיקה אך לא תמיד הבעיה תהיה ידועה. לצד הבעיות הגנטיות שיכולות לגרום לרפיון החניכיים ולגידולים, ישנם גורמים אחרים נפוצים גם כן. עישון, חשיפה רבה לקרינת השמש, שימוש בתרופות, הזנחה של בריאות והיגיינת הפה ועוד גורמים חיצוניים אחרים כמו צחצוח חזק מידי או פירסינג, יכולים גם כן לגרום לפגיעה.

 
 
 
 

מהן הסכנות לחניכיים?

 
קיים מגוון רחב של סכנות לחניכיים אך החמורה שבהן היא הצטברות חיידקים. החיידקים יכולים להצטבר על השיניים ולעתים הם עלולים אף לגרום לנסיגת חניכיים, הנחשבת לאחת הבעיות הנפוצות ביותר בחניכיים. מצב זה מאופיין ברפיון של שכבת החניכיים עד כדי כך שנוצרים 'כיסים'. הכיסים הללו הם מרווחים בין שורש השן לבין החניכיים ובמרווח הזה יכולים להצטבר חיידקים. מעבר לבעיה זו ישנן סכנות נוספות: טראומה לאזור החניכיים שיגרום לדימום, גידולים שיכולים להיווצר באזור ועוד.

 
 
 
 

כיצד אפשר לטפל בבעיות?

 
כאשר ישנה בעיה בחניכיים יש צורך לגשת אל פריודונט - רופא שיניים מומחה לבעיות חניכיים. לכל בעיה יש טיפול ייחודי בגלל שאין טיפול אוניברסלי. אחד הטיפולים הנפוצים ביותר הוא הקצעת שורשים שנועד לנקות את שורש השן מרובד החיידקים שהצטבר עליו. טיפול זה יכול למנוע את הכיסים שנוצרים בחניכיים, וכך בריאות הפה תחזור לקדמותה. יחד עם זאת, במקרים שיש חשד לגידולים או שיש שן כלואה בתוך החניכיים יש צורך לבצע טיפולים כירורגיים מעמיקים יותר.

 
 
 
 

כיצד אפשר למנוע אותן?

 
אמנם כיום ישנם פתרונות יעילים, פשוטים ומהירים הניתנים על ידי רופאי השיניים, אך מוטב לא להגיע למצב אשר דורש טיפול. הימנעות ממצב זה יכולה לחסוך בעלויות הטיפולים ולמנוע את תחושות הכאב והאי הנעימות אשר מלווה במקרים רבים של בעיות בחניכיים. המניעה יכולה להסתכם בתחזוקה נכונה של הפה ושמירה על היגיינה בסיסית. מומלץ גם להגיע לבדיקות שגרתיות תקופתיות אצל הרופא שיבדוק בצורה יסודית את מצב החניכיים שלכם.

 
 
 
אולי יעניין אותך גם:

 
 
בעיות חניכיים